Szalay Krisztián
Meg tudod fogalmazni, hogy mit szeretsz a fényképezésben? Miért fényképezel? Talán örömöd leled az alkotásban? Vagy boldoggá tesz, ha másoknak is örömet okozol? Elképzelhető, hogy egy nyelvet beszélünk.
1978. novemberében születtem Budapesten. Fotózni, rajzolni, képeket készíteni mindig is élmény volt számomra. A fényképezés iránti érdeklődésem elég korán kialakult, majd eldöntöttem, hogy fotográfus leszek. Éppen csak középiskolás voltam, mikor ismét kezembe került ez a masina. Már akkor is idejétmúltnak számított, de éreztem, hogy ez az a gép, amivel meg fogok tanulni fényképezni. Így is lett. Rengeteget próbálkoztam, kísérleteztem, és sok tekercs filmet elrontottam, amire megtanultam fényképezni.
Később jött a suli. Megtisztelő számomra, hogy a fotográfiát, mint az egyik legfontosabb művészeti ágazatot az ország legnevesebb és legkiemelkedőbb szakembereitől tanulhattam, így többek között kiemelném Korniss Pétert, Tímár Pétert, Tasnádi Lászlót, Tóth Józsefet, Eiffert Jánost, Baricz Katit, Vékás Magdit, Hász Andrást és Albertini Bélát. Az iskola után különféle fotográfiai szakterületeket próbáltam ki, azonban az emberek ábárzolása keltette fel leginkább az érdeklődésem. Úgy döntöttem, hogy a divat- és portréfotózás területén kezdek el tevékenykedni.
Ez így is ment egy darabig. Korábban portfóliókat és portréfotókat készítettem, mellette esküvőket és rendezvényeket fotóztam. Mára viszont megváltozott a helyzet, és a fotográfus képzéseké lett a főszerep. Egyre több felkérést kaptam amatőr és gyakorló fényképészektől is.
Eleinte nagyon meglepődtem a kialakult helyzeten, mert annak ellenére történt mindez, hogy meg sem hirdettem ezt a szolgáltatást. Örömmel elvállaltam a megtisztelő felkéréseket, és nagyon büszke vagyok rá, hogy az elejétől kezdve rendkívül hatékony és sikeres ez a tevékenység.
Az elmúlt pár év tapasztalata azt mutatja, hogy szinte bárki meg tudja tanulni a fényképezést tíz óra alatt. Amikor ezt a kijelentést teszem, többnyire szkeptikussággal találom szemben magam. Mindez azért van, mert a köztudatban az a tévhit uralkodik, hogy a fotográfia csak a kiváltságosok érdeme, ahhoz olyan látásmóddal kell születni. Ez természetesen nem igaz. A fotográfia könnyedén megtanulható, a látásmód pedig fejleszthető. Ezt bizonyítja a számos siker is, amit rövid időn belül elértek azok, akiket képeztem az alábbi megfigyelésem figyelembe vételével.
A tanulás nem öncélú tevékenység, magasabb rendű célt kell szolgálnia. Segítenie kell kreativitásunk és teremtő erőnk kiteljesedését.
Időközben megjelent az első könyvem is, Bevezetés a fotográfia világába címmel. A könyv ötletét az adta, hogy nem találtam olyan szakirodalmat, amit egy teljesen kezdőnek szívből ajánlani tudtam volna. Azóta bizonyosságot nyert, hogy jó úton indultam el, mert jelenleg a harmadik kiadását éli a könyv.
Mindezek mellett másfél évnyi munka árán elkészítettem a 101 Fotótipp sorozatot, ami abszolút kezdőknek szól, az elejétől a végéig ingyenes, és azt a célt szolgálja, hogy akár egy egyszerű fényképezőgéppel vagy mobiltelefonnal is szép képek készülhessenek.
A jövőre nézve egyértelmű az út. Szándékomban áll széles körben ismerté tenni a fotográfiát. Szeretném, ha minél többen jártasságot szereznének a fényképezés területén, és egyre jobb és jobb képeket készítenének az által, hogy értik és a gyakorlatban alkalmazzák az alapvető képalkotási technikákat. Ha úgy döntesz, hogy velem tartasz, kísérd figyelemmel a honlapot, hogy értesülj rendezvényekről, lehetőségekről, és természetesen azokról a segédanyagokról, melyekből bármikor könnyedén tanulhatsz.
Kívánom, hogy legyen sok örömöd a fényképezésben!
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A klasszikus fotográfia értéke
A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?
Olvass továbbMerre tovább?
A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?
Olvass továbbFényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább